Kineziterapeutas parodė, kas ryte pažadins geriau nei kava: užteks vos kelių minučių

– Kokios yra pagrindinės žmonių klaidos, vos pramerkus akis?

Viena dažniausių klaidų tai greit atsikelt iš lovos ir skubėt į darbus. Dažnai ryte dažnas iš mūsų dar nori šiek tiek pamiegoti, būname mieguisti. Kad tokie nebūtume, mes turime susitvarkyti miego režimą ir eiti miegoti  vienodu laiku. Tada pajausite, kad pagerės ir miego kokybė, nuotaika ryte ir nebūsite tokie mieguisti.

Antra klaida – žmogus iškart puola gerti kavos, tam kad kuo greičiau prabustų ir būtų aktyvus. Vietoje kavos rekomenduoju išbandyti tempimo pratimus ryte. Ką tik prabudus kūnas būna dar gana sustingęs ir jam labiausiai reikia išsitampyti, o ne didelio juodos kavos puoduko.  Iš savo patirties gerai žinau, kad tempimo pratimai ryte būna dar skausmingesni nei juos atliekant dienos metu. Bet tas yra  gerai. Tas švelnus skausmas atliekant tempimo pratimus natūraliai leis jums išsibudinti ir kavos puoduoko net nebesinorės. Jums tereikės 10-15 minučių tempimo pratimų ir būsite ne tik pilnai prabudęs, bet ir paruošęs kūną aktyviai darbo dienai. Net būsite pranašesni už tuos, kurie tempimo pratimų rytais nedaro. O jeigu esate priklausomas nuo rytinės kavos ir be jos neįsivaizduojate ryto, būtnai išbandykite tempimo pratimus ir pavyks mesti priklausomybę nuo kavos. Tempimo pratimus ir vieną kvėpavimo pratimą aprašau žemiau.

– Kūnas dažnai būna sustingęs po miego, ar tai reiškia, kad gal miego poza buvo netinkama?

Taip, tai tiesa. Stuburas turi būti tiesus visų veiklų metu, tuo tarpu ir miegant. Miegant susirietus ne tik padidėja tikimybė, kad kūnas sustings, bet ryte galite jausti nemalonų nugaros skausmą. Tad užsiėmę užmigimo pozą, pasistenkite kad nugara būtų tiesesnė.

Kitas labai svarbus dalykas yra mūsų pagalvės aukštis. Kuo aukštesnė pagalvė, tuo labiau bus iškreiptas stuburas. Tad miegokite  ant tokios pagalvės, ant kurios, uždėjus galvą, stuburas išlieka tiesus.

Taip pat ne mažiau svarbus yra pagalvės minkštumas. Pagalvė neturi būti per minkšta. Jei ji bus per minšta, tada galva “įsmigs”, pabudę galite net kaklo įtampą bei skausmą. Taip pat pagalvė neturi būti per kieta, nes tada galva bus pernelyg užkelta, o tada kentės stububras. Tad išsirinkite tokią pagalvę, kad atsigulę nejaustumėte kaklo, pečių įtampos ir atsigulus stuburas būtų kuo tiesesnis.

– Ką rekomenduotumėte pirmiausia padaryti ir ko nedaryti?

Ko nedaryti:

Netikrinti telefono vos tik prabudus. Pasaulio naujienos, žinutės tikrai nėra pats svarbiausias dalykas gyvenime, tad ir vos prabudus nereikėtų jo tikrinti iš karto. Įsisveskite naują taisyklę savo gyvenime ir telefoną patikrinkite praėjus bent jau pusvalandžiui po prabudimo, dar geriau – po valandos.

Ką daryti:

Labai rekomenduoju pasiražyti ir atlikti paprastus tempimo pratimus tiesiog gulint lovoje. Juos aprašau šiek tikek žemiau.

Ką aš pats jau daug metų  darau, – pabudęs išgeriu stiklinę vandens. Tai man tapę jau stipriu įpročiu. Ir jums rekomenduoju tai daryti. Gerkite drungną arba kambario temperatūros vandenį. Jokiais būdais negerkite šalto vandens, kadangi šaltas vanduo stabdo skrandžio veiklą, o šiltesnis (bet ne karštas) vanduo atvirkščiai – aktyvina skrandžio veiklą.

 – Gal yra kokių nors trumpų pratimų, kurie pažadintų kūną?

Pirmas pratimas. Tiesiog pasirąžyti. Ištieskite rankas už saves, suimkite delnus ir iškvėpdami per burną tempkitės su rankomis ir kojomis tolyn nuo saves. Pajausite tempimą, jį palaikykite 10 sekundžių  ar tiek laiko, kiek jums malonu. Taip pasirąžykite 2-3kartus.

Antras pratimas. Pasirąžykite į šonus. Ištieskite ranką suž saves, suimkite delnus. Iškvėpdami per burną išsirieskite į šoną. Pajausite tempimą, jį palaikykite 10 sekundžių. Padarykite ir į kitą pusę. Į kiekvieną pusę padarykite po 2-3 kartus

Trečias pratimas. Sulenkite abi kojas ir su rankų pagalba prispauskite jas prie pilvo, taip, kad jūsų užpakalis liktų ant žemės. Tempimą išlaikykite 10 sekundžių ir pratimą darykite 2-3 kartus

Ketvirtas pratimas. Abi kojos sulenktos. Dešinės kojos pėdą uždėkite ant kitos kojos šlaunies arčiau kelio.  Su dešine ranka stumkite uždėtos kojos kelį nuo savęs. Pajausite tempimą, jį palaikykite 10 sekundžių. Pratimą darykite vienai kojai 2-3 kartus, tada darykite kitai kojai.

Penktas pratimas. Kojų padėtis kaip ketvirtame pratime. Koją, kuri yra atremta į lovą, nežymiai pakelkite nuo lovos. Pajausite tempimą, jį palaikykite 10 sekundžių. Kuo aukščiau kelsite, tuo didesnį tempimą pajusite. Svarbu daryti iki skausmo ribos (ne per skausmą). Padarykite vienai kojai 2-3 kartus, tada keiskite kojas.

Šeštasis pratimas. Užimkite padėtį keturpėsčia (į lovą remkite keliais ir delnais). Išskėskite kojas ir sėskitės ant kulnų. Rankomis tempkitės tolyn į priekį. Pajausite tempimą, jį palaikykite 10 sekundžių. Tada perdėkite dešinę ranką maždaug 45 laipsnių kampu į dešinę pusę, kairę ranką dėkite ant dešiniosios. Pajausite tempimą, jį palaikykite 10 sekundžių. Tą patį darykite į kairę pusę. Kiekviena kryptimi padarykite po 2-3 kartus

 

– Kuriuos kūno raumenis svarbiausia pramankštinti? – Kaip tai gali padėti atsibusti?

Neabejotinai pati svarbiausia vieta, kurią privaloma išjudinti – tai mūsų juosmuo. Po miego dažnai jis būna užstingęs. Prabudę galite padaryti daug tempimo, rotacinių pratimų juosmeniui ir patys pajausite, kad tapsite judresnis, judesiai greitesni.

Kita svarbi vieta  – tai mūsų kaklas ir pečiai. Kad mes dar greičiau prabustume, rekomenduoju daryti kaklo tempimo pratimus, taip pat lankstyti aktyviai kaklą nuo vieno iki kito peties, aktyviai lenkti ir tiesti galvą .

Į savo ryto mankštą įtraukite kvėpavimo pratimus.  Aprašysiu vieno kvėpavimo pratimo pavyzdį, kurio pagalba greičiau tapsite budrus ir aktyus. Atsisėskite tiesiai. Sugniaužkite kumščius. Įkvėpdami per nosį greitai iškelkite rankas į viršų, iškvėpdami per burną greitu judesiu nuleiskite sulenktas alkūnes. Ir kartokite 3 serijas po 30 įkvėpimų-iškvėpimų.

 

Kineziterapijos ir masažo video programos internete:

https://kineziterapijosprogramos.lt/

 

Write a comment